Au început cursurile la programele postuniversitare de formare şi dezvoltare profesională continuă

Written on Nov. 20, 2012.

Prin adresa nr. 57208, din 19.09.2012, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului (M.E.C.T.S.) a aprobat organizarea de către Universitatea Agora, începând cu anul universitar 2012-2013,  a următoarelor programe postuniversitare de formare şi dezvoltare profesională continuă, învăţământ cu frecvenţă (cu 30 ECTS-credite transferabile pentru eventualele programe de master sau alte programe de studii postuniversitare):

1. Instituţii de dreptul muncii (224 ore);
  2. Instituţii de drept privat (224 ore);
  3. Ştiinţe penale şi criminalistică (224 ore);
  4. Managementul resurselor umane (210 ore);
  5. Audit financiar contabil  (224 ore).

Aceste programe au următoarele caracteristici:

1. Cursurile se adresează posesorilor de diplomă de licenţă (sau adeverinţă, pentru promoţia 2012);
  2. Înscrierile pot începe oricând şi pot cotinua şi după completarea locurilor, pentru o serie viitoare, pe parcursul întregului an universitar;
  3. Forma de organizare este flexibilă (cursurile pot începe oricând şi se pot organiza modular);
  4. Finalizarea studiilor se face printr-un examen practic de certificare a competenţelor profesionale, iar cei promovaţi primesc un CERTIFICAT DE ATESTARE A COMPETENŢELOR PROFESIONALE şi un SUPLIMENT DESCRIPTIV, sub egida M.E.C.T.S.

Orarul poate fi vizualizat AICI.