Un profesor universitar chinez a intrat în comunitatea academică Agora

Written on May 10, 2012.

Un profesor universitar chinez a intrat în comunitatea academică Agora

Oradea, 9 mai 2012: Domnul prof.univ.dr. Gang  KOU,  profesor universitar la University of Electronic Science and Technology of China, a devenit cel mai tânăr membru de onoare al Senatului Universităţii Agora din Oradea (UAO). Doamna prof.univ.dr. Adriana Manolescu, preşedintele Senatului UAO, i-a înmânat diploma de senator onorific, mulţumindu-i şi pentru faptul că a acceptat să vină în calitate de keynote speaker la "Workshop on Intelligent Decision Support Systems for Crisis Management", organizat de Universitatea Agora, în perioada 9-12 mai 2012, la Băile Felix (http;//icccc.univagora.ro). Profesorul american, de origine chineză, are o reputaţie ştiinţifică bună, şi editor executiv la o revisteă ISI, din domeniul sistemelor suport pentru decizii, cu factor de impact mai mare decât 3. A venit la acest workshop la invitaţia organizatorilor principali, prof.univ.dr. Ioan Dziţac, acad. Florin Gheorghe Filip şi prof.univ.dr.ing. Mişu-Jan Manolescu.