UAO - din nou inclusă într-un volum editat de Academia Română

Scris în 12 Februarie 2019.

UAO - din nou inclusă într-un volum editat de Academia Română

După ce numele Universității Agora a apărut deja într-un  volum editat de Academia Română, întitulat ”O sută de autori români în informatica teoretică (One Hundred Romanian Authors in Theoretical Computer Science)”, iată că un alt volum evidențiază contribuția Universității Agora din Oradea la Știința și tehnologia informației în România.

”A apărut în condiții grafice de excepție, la finele anului 2018, la Editura Academiei Române, lucrarea  de 464 pagini, intitulată Știința și tehnologia informației în România, coordonată de academicianul Florin Gheorghe FILIP. Este al XII-lea volum al colecției Civilizația românească, volum la a cărei realizare și-au adus contribuția un număr de 43 de specialiști din domeniul informaticii dintre care Victor CROITORU, Dan DASCĂLU, Adrian DAVIDOVICIU, Ioan DUMITRACHE, Gheorghe PĂUN, Gheorghe TECUCI, Dan TUFIȘ, Nicolae ȚĂPUȘ și mulți alții. În cele unsprezece capitole sunt abordate probleme definitorii pentru evoluția informaticii românești.” (Prof.univ.dr. Ion Ivan, ASE)

În acest al XII-lea volum, Universitatea Agora din Oradea  este pomenită de cinci ori: la paginile 159, 238, 312, 349 și 351.

De exemplu, la pagina 159 scrie: ” O notă specială merită Universitatea Agora din Oradea (dintre informaticieni: Ioan Dziţac, Dan Benţa), care editează, din 2005, una dintre revistele româneşti de informatică cu cel mai înalt impact ISI, International Journal of Computers Communications, and Control, iar din 2006 organizează The International Conference on Computers Communications and Control (ICCCC).

Iar la pagina 349 este reamintită din nou conferința internațională ICCCC, organizată de Universitatea Agora: ” Unele manifestări științifice au fost organizate cu succes si după anul 1990 într-un alt format și cu altă deschidere internațională. De menționat conferințele internaționale organizate în Timișoara (IEEE SACI – International Symposium onApplied Computational Intelligence and Informatics ), București (CSCS – Control Systems and Computer Science ), Sinaia (ICST – International Conference onSystem Theory, Control and Computing,care reuneste conferinte de tradiţie precum SINTES, SACCS, SIMSIS, CONTI ale universitatilor din Craiova, Iași, Galați şi Timişoara), Oradea (ICCCC – International Conference on Computers Communications and Control Systems, fondată, în 2006, de I. Dzitac, F.G. Filip şi M.J. Manolescu la Universitatea Agora ) și altele.”