Deschiderea anului universitar 2017-2018

Scris în 28 Septembrie 2017.

Deschiderea anului universitar 2017-2018

Festivitatea de deschidere a anului universitar 2017-2018 va avea loc Luni, 02 octombrie 2017, după cum urmează:

• Facultatea de Științe Economice (Management & Contabilitate și informatică de gestiune) - de la ora 16.00, în Aula Galbenă;
  • Facultatea de Științe Juridice și Administrative (Drept & Poliție locală) - de la ora 17.00, în Aula Albastră.

Mesajul Rectorului pentru anul universitar 2017-2018

Dragi studenți, Stimați colegi,

Universitatea Agora din municipiul Oradea este o insţituţie de învăţământ superior de drept privat şi utilitate publică, fondată în anul 2000 de către Fundaţia Agora, acreditată  în 2010 de către ARACIS şi  validată de Parlamentul României, prin Legea 59/2012,  fiind parte integrantă a sistemului naţional de învăţământ superior din România.

Deşi tânără şi mică, cu două facultăți (Facultatea de  Ştiinţe Economice și Facultatea de Științe Juridice și Administrative),  Universitatea Agora este extrem de dinamică şi activă. În loc de o dezvoltare cantitativă preferăm una calitativă.

Universitatea Agora are 4 specializări universitare de licență și 3 programe de masterat. Examenele de licență și disertație din 2017  s-au finalizat cu o promovabilitate de 100% a celor înscriși.  Admiterea 2017 a înregistrat un progres considerabil, la unele specializări numărul de candidați fiind mai mare decât numărul de locuri.

Fără falsă modestie, Universitatea Agora se poate mândri, păstrând proporțiile, cu unele performanţe greu de atins  chiar de unele instituţii academice cu tradiţie şi de dimensiuni mai mari: 5 centre de cercetare (din care două  internaţionale), o editură şi o tipografie, 5 reviste ştiinţifice internaţionale în limba engleză (din care una ISI - cu factor de impact 1,374 şi două incluse în BDI), 5 conferinţe internaţionale în limba engleză, un simpozion studențesc internațional, un laborator de informatică, un laborator de criminalistică, 3 săli cu table smart pentru cursuri  videoconferinţe, 3 amfiteatre cu peste 100 de locuri, platformă de e-learning funcţională și peste 10 proiecte POS-DRU finalizate.

Prestigiul național și internațional de care se bucură Universitatea Agora din municipiul Oradea este confirmat în timp prin calitatea absolvenților săi, cât și prin relațiile de colaborare cu instituții similare din țară, din Europa, China, India și din Statele Unite ale Americii.

Universitatea Agora oferă  o educaţie temeinică, de calitate, prin tehnologii didactice moderne, în deplină transparenţă şi legalitate.

Mult succes tuturor în anul universitar 2017-2018!

Rector,

Prof.univ.dr. Ioan Dzițac