Mesajul rectorului 2016 -2017

Scris în 10 Martie 2017.

Mesajul rectorului 2016 -2017

"Acces la succes!"  (Motto-ul UAO)

Echipa managerială a Universității Agora din municipiul Oradea își asumă transparența ca o componentă esențială a calității.” (Misiune asumată de rector și echipa sa)

Universitatea Agora din municipiul Oradea este o insţituţie de învăţământ superior de drept privat şi utilitate publică, fondată în anul 2000 de către Fundaţia Agora, acreditată  în 2010 de către ARACIS şi  validată de Parlamentul României, prin Legea 59/2012, ca fiind parte integrantă a sistemului naţional de învăţământ superior din România.

La data de 24.04.2012 am fost ales rector de către toate cadrele didactice şi studenţii Universităţii Agora, pentru legislatura 2012-2016, iar în 2016 am fost reales pentru mandatul 2016-2020.

Rectorul reprezintă legal Universitatea Agora din municipiul Oradea (UAO) în Consiliul Naţional al Rectorilor, în raporturile cu Ministerul Educaţiei Naţionale şi organismele sale subordonate sau consultative (ARACIS, CNATDCU, UEFISCDI etc.), cu administraţia centrală şi locală, cu instituţiile de învăţământ şi de cercetare naţionale şi de peste hotare, cu organismele publice interne şi internaţionale.

Deşi tânără şi mică, cu două facultăți (Facultatea de  Ştiinţe Economice și Facultatea de Științe Juridice și Administrative),  Universitatea Agora este extrem de dinamică şi activă. În loc de o dezvoltare cantitativă preferăm una calitativă.

Fără falsă modestie, Universitatea Agora se poate mândri cu unele performanţe greu de atins, păstrând proporțiile, chiar de unele instituţii academice cu tradiţie şi de dimensiuni mai mari: 5 centre de cercetare (din care două  internaţionale), o editură şi o tipografie, 5 reviste ştiinţifice internaţionale în limba engleză (din care una ISI şi două BDI), 5 conferinţe internaţionale în limba engleză, un laborator de informatică, un laborator de criminalistică, 3 săli cu table smart pentru cursuri  videoconferinţe, 3 amfiteatre cu peste 100 de locuri, platformă de e-learning funcţională, și 10 proiecte POS-DRU finalizate în 2015.

Prestigiul național și internațional de care se bucură Universitatea Agora din municipiul Oradea este confirmat în timp prin calitatea absolvenților săi, cât și prin relațiile de colaborare cu instituții similare din țară, din Europa, China, India și din Statele Unite ale Americii.

Dacă agreaţi o educaţie temeinică, de calitate, prin tehnologii didactice moderne, în deplină transparenţă şi legalitate, veniţi cu cea mai mare încredere la Universitatea Agora.

În spiritul trasparenţei totale, care ne caracterizează,  vă invit să citiţi documentul de mai jos: Raportul rectorului  privind starea UAO  în 2015 (Cf. Art.130 din Legea 1/2011): PDF

Succes la acces!

Rector,  Prof.univ.dr. Ioan Dziţac