Acad. Gheorghe Păun, al 7-lea DHC al Universității Agora

Scris în 3 Noiembrie 2015.

Acad. Gheorghe Păun, al 7-lea DHC al Universității Agora

Cu ocazia aniversării a 10 ani de apariție a revistei IJCCC și a 65 de ani de la nașterea domnului academician Gheorghe Păun, Senatul universitar, în ședința din 30 iulie 2015, a apobat acordarea titlului de Doctor Honoris Causa domnului academician Gheorghe Păun.

Ceremonia de decernare a titlului și diplomei va avea loc joi, 5 noiembrie, ora 12, la Universitatea Agora, în Aula Albastră, în cadrul deschiderii conferinței ,,Competitivitate și performanță în economia EU”.

Universitatea Agora din Oradea a sărbătorit în acest an aniversarea a 15 ani de la fondare, iar acum aniversează editarea celui de al 10-lea volum al International Journal of Computers, Communications & Control (IJCCC), care va însuma, la sfârșitul anului 2015, 50 de numere, jurnal cotat ISI (IF=0,746 în JCR2014). Acad. Gheorghe Păun este membru în colectivul editorial al IJCCC. Revista a fost nominalizată de către Elsevier (cea mai mare editură din lume, care produce cca. 25% din publicațiile mondiale) pentru  Journal Excellence Awards –Scopus România 2015, revista fiind astfel recunoscută ca fiind cea mai bună din România în domeniul Computer Science.

Cel mai citat articol publicat în International Journal of Computers, Communications & Control (IJCCC) este "Spiking Neural P Systems with Anti-Spikes", scris de Gheorghe Păun (cu L. Pan). De asemenea, el este coautorul a încă 2 articole aflate în top 10 al citărilor din IJCCC.

În anul 2008, Gheorghe Păun a participat ca invitat la manifestarea științifică International Conference on Computers, Communications and Control (ICCCC 2008), organizată de Universitatea Agora, contribuind la ridicarea prestigiului acesteia.

Mai multe informații despre distinsul academician Gheorghe Păun puteți găsi parcurgând Laudatio, aici:

Acum, când Universitatea Agora, acreditată prin Legea 59/2012, sărbătorește 10 ani de apariție a IJCCC, este un privilegiu pentru noi, o mare onoare și o bucurie a spiritului, să-i acordăm titlul și diploma Doctor Honoris Causa ilustrului Academician Gheorghe Păun, matematician și informatician român de talie mondială, membru titular al Academiei Române, un reprezentant important al științei și culturii.

Felicitări!

La mulți și buni ani, domnule Academician Gheorghe Păun!

Rector,

Prof.univ.dr. Ioan DZIȚAC