Mesajul rectorului

Scris în 31 August 2019.

Mesajul rectorului

"Acces la succes!" (Moto UAO)

"Echipa de management a Universității Agora din Oradea consideră transparența  o componentă esențială a calității." (Misiunea asumată de către rector și echipa sa)
Universitatea Agora din Oradea este o instituție de învățământ superior de drept privat și utilitate publică, înființată în anul 2000 de Fundația Agora, acreditată de ARACIS în 2010 și validată de Parlamentul României prin Legea 59/2012, ca parte a sistemului național de învățământ superior în România. În anul 2018, Universitatea Agora a fost re-acreditată de ARACIS, cu gradul de încredere.

În data de 24.04.2012 am fost ales rector de către toți profesorii și studenții Universității Agora din Oradea,  pentru legislatura din 2012 -2016, iar în 2016 am fost reales pentru mandatul 2016-2020.

Rectorul reprezintă în mod legal Universitatea Agora din Oradea (UAO) în Consiliul Național al Rectorilor în relațiile cu Ministerul Educației Naționale și entitățile sale subordonate sau consultative (ARACIS, CNATDCU, UEFISCDI etc.), cu guvernul  și autoritățile locale,  naționale și din  străinătate, cu organisme publice naționale și internaționale.

Deși  tânără și mică, cu  doar două facultăți (
Facultatea de Științe Juridice și Administrative şi Facultatea de Științe Economice), Universitatea Agora din Oradea este extrem de dinamică și activă. În loc de o dezvoltare cantitativă preferă una calitativă. UAO are patru specializări de licenţă acreditate: Drept (4 ani), Poliţie locală (3 ani), Management (3 ani) şi Contabilitate şi informatică de gestiune (3 ani), precum şi trei programe de masterat acreditate: Ştiinţe penale şi criminalistică (1 an), Cercetări criminalistice aplicate (2 ani) şi Managementul resurselor umane (2 ani).

Fără falsă
modestie, Universitatea Agora din Oradea are unele performanțe dificil de realizat chiar și de unele instituții academice vechi și mai mari: 5 centre de cercetare (două internaționale), o editură editând 5 reviste științifice internaționale în limba engleză (dintre care una este indexată în ISI Web of Science, 5 conferințe internaționale în limba engleză, un laborator informatic, un laborator criminalistic, trei săli cu table inteligente pentru cursuri și videoconferințe, trei săli de curs cu peste 100 de locuri, platformă pentru învățarea electronică și 10 proiecte POS-DRU încheiate cu succes.

UAO a fost caracterizată de echipa EUA-IEP (2014) ca "o universitate antreprenorială":

Echipa EUA-IEP despre UAO (PDF): "Echipa s-a bucurat să cunoască caracteristicile de instituție antreprenorială a Universității Agora și rolul său de furnizor de educație superioară în domeniul dreptului, managementului și științelor sociale. A fost o experiență interesantă de discutat cu personalul, studenții și părțile interesate din exterior provocările cu care se confruntă UAO și eforturile universității de a aborda constrângerile și de a explora oportunitățile viitoare. Credem că universitatea are potențialul de a face pași de succes în următorul său stadiu de dezvoltare.”

În perioada 2012-2018, Universitatea Agora din Oradea a realizat numeroase acorduri internaționale cu numeroase universități din Europa, India și China. Începând cu anul universitar 2019-2020, intenționăm să extindem internaționalizarea și reperele unei universități inteligente într-o lume nouă (cu digitizarea, transformarea digitală, AI, 4iR, M-learning etc.).

Dacă agreaţi o educație de calitate superioară, prin tehnologii moderne de predare, în deplină transparență și legalitate, puteţi avea încredere în Universitatea Agora din Oradea.

Succes la acces!

Rector,

Prof.univ.dr.habil. Ioan Dzițac

Colaborare internaţională: UAO-VGTU (2)

Scris în 28 August 2019.

Colaborare internaţională: UAO-VGTU (2)

Universitatea Agora din Oradea are multe colaborări științifice cu universitățile din Vilnius (Vilnius University și Vilnius Gediminas Technical University) prin participări invitate reciproce la conferințe internaționale și în comitetele unor reviste ISI, precum și în comisii doctorale.

Prof. Dr. Habil. Ioan DZITAC de la Universitatea Agora  din  Oradea (UAO)  a participat ca membru în comisia doctorală  a domnului Dmitrij Olifer de la Vilnius Gediminas Technical University (VGTU).

SUSȚINEREA TEZEI DE DOCTORAT
Vilnius Gediminas Technical University

Titlul tezei: Automation of harmonization, analysis and evaluation of information security requirements
Autor: Dmitrij Olifer
Data susținerii: 23-Aug-2019, 14:00
Conducător științific: Prof. Dr. Arnas KAČENIAUSKAS (Vilnius Gediminas Technical University).
Comisia de doctorat:
Președinte: Prof. Dr. Habil. Romualdas BAUŠYS (Vilnius Gediminas Technical University).
Membri:
Dr. Robertas DAMAŠEVIČIUS (Kaunas University of Technology),
Prof. Dr. Habil. Gintautas DZEMYDA (Vilnius University),
Prof. Dr. Habil. Ioan DZITAC (Agora University of Oradea, Romania),
Dr. Rytis MASKELIŪNAS (Kaunas University of Technology).

Colaborare internaţională: UAO-VGTU (1)

Scris în 28 August 2019.

Colaborare internaţională: UAO-VGTU (1)

Prof. Dr. Habil. Ioan DZITAC de la Universitatea Agora  din  Oradea (UAO)  a participat ca membru  în comisia doctorală  a doamnei Laima Kaušpadienė de la Vilnius Gediminas Technical University (VGTU).

SUSȚINEREA TEZEI DE DOCTORAT

Vilnius Gediminas Technical University

Titlul tezei: Information security management framework for small and medium enterprise
Autor: Laima Kaušpadienė
Data susținerii: 23-Aug-2019, 10:00
Conducător științific: Prof. Dr. Habil.Antanas ČENYS (Vilnius GediminasTechnical University).
Comisia de doctorat:
Președinte: Prof. Dr. Dalius MAŽEIKA (Vilnius Gediminas Technical University).
Membri:
Prof. Dr. Rimantas BUTLERIS (Kaunas University of Technology),
Prof. Dr. Habil. Gintautas DZEMYDA (Vilnius University),
Prof. Dr. Habil. Ioan DZITAC (Agora University of Oradea, Romania),
Dr Jevgenijus TOLDINAS (Kaunas University of Technology).

Pagina 1 din 51. 1 2 3 49 50 51 »